Dış Gebelik Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Dış gebelikte, normal bir gebelikte olduğu gibi bebek rahimde değil, rahmin dışında yerleşir. Tüplerde meydana gelen bir takım enfeksiyonlar ve bazı başka sorunlar buna neden olabilir. Bazı yumurtlama tedavileri, doğum kontrol hapı kullanımı ve ertesi günü hapı kullanımı dış gebelik riskini arttırır. Sigara kullanımının da etkileri vardır. Kısırlık tedavisi ve yumurtlama tedavisi gören insanlarda bu duruma rastlanma olasılığı daha yüksektir. İleri yaşlarda olan kişilerde risk daha fazladır.

Dış Gebelikte Belirtiler

Dış gebelik belirtileri, kişiye göre farklılık gösterebilir. Adetin gecikmesi, bazı lekelenmeler, karında ağrı ve vajinal kanamalar belirti olarak görülebilir. Bazı hastalarda hiç belirti olmaması da mümkündür. Durum belirti vermeden ciddi boyuta gelebilir. Adet kanamalrı düzenli olduğundan bir şüphe duyulmayabilir. Aniden ortaya çıkan şiddetli karın ağrısı ile hastaneye gidilebilir.

Ayrıca dış gebeliği yaşayan kişilerin ani şok, göz kararması ve bayılma gibi şikayetlerine rastlanır. Bu ağır tablolarla ilk belirti veren hastalar, yüzde 25 oranındadır. Bu tablolar oluştuğunda, nabız aşırı yükselir ve kan basıncı da düşer. Hemen müdahale edilmesi gereklidir. Dış gebelik ilk zamanlarında teşhis edildiğinde, ilaç ve operasyon ile tedavi edilir. Daha ağır durumlarda karın içinde yırtılmalar söz konusu olabilir. Acil müdahale gerektiren bu durumlarda doktor müdahalesi ile tedavi mümkündür.

Çok ender rastlanmakla birlikte, dış gebeliği vücudun kendi başına yok ettiği de görülmektedir. Dış gebeliğin tekrar etme durumu bu hastalığı yaşayan kişilerde yüzde 10 civarındadır. Dış gebelik yaşamış olan bir kişi, mutlaka bir sonraki gebelik öncesinde dikkatli olmalıdır. Enfeksiyonlardan korunmalı, doğum kontrol hapı, spiral ve ertesi günü hapı kullanmamalıdır. Düzenli doktor kontrolü şarttır. Bu şartlar sağlandığında, dış gebelik sonrasında sağlıklı bir gebelik yaşamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir