Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Gebelikten korunmak için çok sayıda yöntem vardır. Bunların en başında ise kullanım rahatlığından dolayı doğum kontrol hapı gelir. Kişilerin aktif bir cinsel yaşama sahip olmaları halinde bu korunma yöntemlerini bilmeleri gereklidir.

Korunma, istenmeyen gebeliklerin önlenmesinde çok önemli bir işlev görür. İstenmeyen gebeliklerin ortaya çıkması, kadınlar için oldukça sarsıcı olan kürtaj uygulamasını gerektirmektedir. Kürtaj işlemi sağlık açısından gerekli olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Bir korunma yöntemi olarak asla görülemez.

Kürtaj, uzmanı tarafından hijyenik koşullarda yapıldığı takdirde basit bir operasyondur. Ancak bunun kadına psikolojik etkileri bazen çok ağır olabilir. Bazı kürtajlardan sonra komplikasyonlar ortaya çıkabilmekte ve tekrar gebe kalmaya engel durumlar olabilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapları, kadınların sıklıkla tercih ettiği bir korunma yöntemidir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır. Doğum kontrol hapları sadece istenmeyen gebelikler konusunda koruyuculuk gösteren bir yöntemdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlamaz. Bu nedenle tek eşli olmayan kimselerce asla tercih edilmemelidir.

Doğum kontrol hapı kullanmaya karar veren kişiler tek eşli olmalı ve partnerlerinin de tek eşli olduğundan emin olmalıdır. Bu sayede gebelikten korunmak amacı ile güvenli biçimde kullanılabilir. Doğum kontrol haplarına, reglinin 3.4 günü başlanabilir ve ardından takip eden günlerdeki haplar içilir. Bir aylık hap sona erdiğinde, kanama dönemi başlar. 7 günlük hapsız bir dönem yaşanır ve ardından yeniden yeni bir kutu hapa başlanır.

Hapa başlanan ilk 2 haftada ek bir korunma yöntemi kullanmakta fayda vardır. Sonrasında hapın koruyuculuğu sonraki haftalarda maksimuma yükselecektir. Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu yüksektir. Ancak farklı ilaçlarla etkileşimleri olduğunda koruyuculuk azalabilir. Sigara kullanan kadınların bu hapları kullanması önerilmez. Bazı kist türlerinde tedavi amacı ile doğum kontrol hapı kullanılabilir. Bu haplara başlarken doktora danışmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir