Erken Doğum Nedenleri Nelerdir?

Erken doğum, bebeğin anne rahminde bulunurken tam olarak gelişimini tamamlamadan ya da gelişimini tamamlasa bile bazı özelliklerinin tam olarak iyi hale gelmeden doğması olayıdır. Bebeğin erken doğum ile dünyaya gelmesinin çeşitli nedenleri bulunur. Erken doğumla meydana gelen bebekler 9 aylık süreçten belirgin olarak daha önce dünyaya gelirler. Sağlıklı bir doğrum süreci için bebeğin 9 ay 10 gün süreyle anne rahminde yaşaması arzu edilen bir sağlık ön koşuludur. Buna rağmen bebek için erken doğum gerekli ise endişe etmeyin, tıp dünyası artık bebekler için uygun ortam hazırlayarak kuvöz yardımıyla dış dünyada da uygun ortam oluşturma arzusunda.

Erken Doğum Genetik Olabilir

Erken doğum nedenleri ise bu süreçte önüne geçilmesi zor olan bazı genetik ve biyolojik faktörlerle oluşabilir. En belirgin sebepleri ise rahme bağlı gelişen olumsuzluklardır. Bebeğin plesanta ile erken vedalaşması, bebekte meydana gelen anomel durumları, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) sebebiyle tansiyonun yükselmesi durumlarını da diğer nedenler olarak sayabiliriz.

Erken doğum riskini arttıran çevresel ve kişisel bazı faktörler ise;

  • Stresli bir yaşantı belirtisi olarak stresli bir doğum süreci geçirmek
  • Doğum sürecinde sigara ve alkol kullanımına bağlı bebeğin olumsuz etkilenmesi
  • Kansızlık yaşanması
  • Evvelden erken doğumla bir çocuk dünyaya getirmek
  • Annenin yaşının çok küçük ya da çok yaşlı ileri bulunması gibi faktörlerdir.

Erken doğum riski taşıdığı düşünülen kişilere doktor tarafından bu teşhis konulduğunda artık bebeğin belli bir olgunluk sürecinden sonra erken doğum yoluna gidilir. Erken doğum anne kişiye suni sancı (indüksiyon) sağlanması ile doğumun gerçekleşmesi ya da sezaryen yoluyla doğumun gerçekleşmesi şeklinde yapılır.

Doğumun sağlıklı işleyişi hem doktorunuzun güçlü bir bilgi birikimine sahip olmasından hem de sizin sağlıklı bir beslenme ve doğum yaşantısı sergilemenizden geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir