Hamilelik Döneminde Neler Oluyor?

Hamile kalmayı düşünen veya hamile olan kişilerin aklına gelen belkide ilk soru hamilelik döneminden neler oluyor sorusudur. Hamilelik süreci erkeğin spermi ile kadının yumurtalarının uygun zaman ve şartlarda birleşmesiyle döllenmenin oluşmasıyla başlar. İlk günlerde hissedilmesi güç olan hamilelik durumu ikinci hafta ve ilerleyen süreçlerde kendisini belli eder. Adet gecikmesi ise hamileliğin ilk belirtisi olarak kabul edilmektedir. Adet gecikmesini ise hafif baş dönmeleri, halsizlikler, kusmalar izleyebilir. Bunu doğrulamak için en uygun test kan analizi sonucunda ortaya çıkan BTHCG analizidir. Bu değerin kanda yüksek çıkıyorsa hamilesiniz demektir. BTHCG değeri normal şartlarda kanda sıfır değerindedir.

Ayda 1 Kere Doktora Gidin

Hamile olduğunuz anlaşılınca derhal uzman bir kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor bebeğin ve rahmin gelişimini izleyerek size bebeğinizin sağlığı, durumu ve kaç hafta olduğu gibi konularda bilgi verecektir. Hamile anne adayları her ay en az 1 kere doktoruna görünmelidir.

Hamileliğin ilk aylarında vajinadan kahverengi akıntı ya da kan akıntısı gelmesi ise çoğu anneyi tedirgin ediyor. Gelen akıntı içerisinde kan miktarı yüksekse ve pıhtı şeklinde ise düşük yapma riski taşırsınız. Düşük riskine karşı derhal doktorunuza giderek size ilaç yazmasını isteyin, ilaçlar düşüğü önlemeye yardımcı oluyor. Normal kansız kahverengi akıntı ise ilk ay normal karşılanmaktadır. Özellikle ilk defa annelik yaşayacak kişilerin biyolojik dengesi bir anda değiştiğinden normal sayılır.

Hamileliğin 6. haftasında bebeğiniz 1 cm kadar miniciktir. Rahim genişlemeye başlar. Bulantılarınız ve baş ağrılarınız da bu nedenle artar. İştahsızlık yaşarsınız.

7. hafta da böyle devam eder. 7. haftada bebeğinizin kalp sesini duymak için bir şansınız var ancak duyulamayabilir de. En iyi 8. hafta ve sonrasını bekleyerek doktora gitmek. 8. haftaya geldiğinizde bebek 1,5 cm olur.

Hamilelikte en önemli zaman dilimi başlangıç haftaları olduğundan temel bilgi verdik. İlerleyen aşamalarda zaten doktorunuz sizi bilgilendirmekte, endişe duyduğunuz yerlerde aydınlatmaktadır.

Eğer henüz hamile değilseniz ve hamile kalmayı planlıyorsanız “Hamile Kalmak İçin En İyi Seks Pozisyonları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir