Hamileyken Cinsel İlişkiye Girmeli Miyim?

En Büyük Merak; Hamileyken Cinsel İlişkiye Girmeli Miyim?

Bütün hamilelerin aklına takılmış bir sorun ve geçmişte ve hala günümüzde de yaşanan sorunlardan birisi de budur. ” Hamileyken Cinsel İlişkiye Girmeli Miyim? ” bu soru neredeyse bütün hamilelerin aklındadır. Cinsel ilişkiye girip girmeme konusunda önemli olan annenin istekleri ve bebeğin sağlığıdır. Hamileliğin ilk 3 ayında annenin cinsel istekleri artmaktadır. Bu noktada anne adaylarının aklına bir soru takılmaktadır, cinsel ilişkiye girdikleri sırada bebeklerine bir şey olup olmayacağıdır. Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarını istekleri doğrultusunda cinsel ilişkiye girebilir. Fakat her zaman doktor tavsiyesi alınmalıdır. Bazı durumlarda bebeklerin sağlıkları tehlikeye girebilir. Örneğin tüp bebek ya da anne ile baba arasındaki kan uyuşmazlığı vs gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Doktor önerisi ile herhangi bir sorun görülmediyse rahatlıkla cinsel ilişkiye girilebilir.

Hamilelik halinde genellikle anne adayının istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Anne adayının rahat edebileceği bir şekilde pozisyonlar tercih edilmelidir. Bebeğin sağlığı bakımından doktor size bir sakınca görmemişse hamilelik durumunda cinsel ilişkinin ekstra olarak bebeğe de faydaları vardır. Cinsel ilişki bilindiği üzere mutluluk hormonu sağlar ve anne karnındaki bebek de bundan etkilenir. İlk üç ayda belli başlı birkaç pozisyon tercih edilmelidir. Hamileliğin ilk üç ayından sonra da daha rahat edilebilecek pozisyonlar tercih edilmelidir. Hamileliğin son aylarına yaklaştıkça anne adayında, ağrılar ve sızılar hatta son günlerine yaklaştıkça sancılar artış göstermektedir. Bu dönemlerde anne adayının cinsel isteği azalmaktadır. Bu dönemlerde cinsel ilişkiye girmek pek sağlıklı değildir. Önemli olan anne adayının istekleri doğrultusunda hareket etmek. Anne ve bebek sağlığı önemlidir cinsel ilişkide çok ağır pozisyonlar denenmemelidir.

Doktorlar Hamileyken Cinsel İlişkiyi Öneriyor

Hamilelik durumunda cinsel ilişki sıklıkları değişiklik göstermektedir. Geciken hamileliklerde doktorlar genellikle çiftlere cinsel ilişki önermektedir, cinsel ilişki bebeğin daha rahat doğmasına sebep olabilir. 20-25 yaş arasında anne baba adaylarının haftada cinsel ilişkiye girme oranları 4 kez olabilir. yaş ilerledikçe 30-35 yaşlarında hamilelik durumunda cinsel ilişki hafta da 3 e inmektedir. Bu durum yaşın beraberinde getirdiği anne adaylarında gözlenmekte olan şeker sorunudur. Anne adayında 30 yaşından sonra şeker uyarısı verebilir bu noktada diyetisyenlerle birlikte bir program hazırlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir