Kadınlarda AIDS Belirtileri

AIDS günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biridir ve hala kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Kan yolu ya da cinsel sıvı teması ile bulaşan bu hastalığın tek çaresi sürekli olarak AIDS’e yol açan HIV virüsünden korunmaktır. AIDS hastalığı cinsiteye bulaşım şekli değişmez. Kadınlarda AIDS hastalığı daha çok görülür gibi bir ifade doğru değildir. HIV virüsü her bünyede aktifleşmemiş olabilir. Yani AIDS hastalığına yol açan bu virüsü biri hastalığa sahip olmadan da taşıyor olabilir.

Kısaca biri AIDS değilse o virüsü taşımıyor ya da size AIDS bulaştırmayacak anlamına gelmez. Bu sebeple kesinlikle sürekli olarak dikkat içinde olmalı ve AIDS ihtimalini her daim aklınızda tutmalısınız. AIDS, HIV virüsünün vücuda bulaştığı andan derhal ortaya çıkmaz. Belirli bir kuluçka süresi vardır. HIV virüsü aldıktan uzunca bir zaman sonra AIDS olabilirsiniz.

HIV virüsü alındığında kişide bazı belirtiler ortaya çıkar ve bu belirtiler kişinin cinsiyetine göre farklılaşabilir. Ancak her belirti de AIDS ya da HIV virüsü anlamına gelmez. Birçok rahatsızlıkta benzer belirtilere yol açabilmektedir. HIV ya da AIDS tanısı ilgili kan testleri ile ancak konulabilir.

Kadınlarda AIDS (HIV) virüsü belirtilerinin başında ise, tekrarlı bir şekilde meydana gelen vajinal enfeksiyonlardır. Düzensiz adet ve anormal adet kanamaları bu duruma eşlik eder. Kasıklarda ve boyun-koltukaltı lenf bezlerinde şişkinlikler gözlemlenir. Kısaca HIV virüsü, kadınların bazı hormonlarında tuhaflıklara yol açar ve bu tuhaflıkların belirtileri bilinenlerden çok daha şiddetlidir.

Kadınlara AIDS HIV virüsü bulaştığında görülmeye başlanan diğer belirtiler ise sürekli baş ağrıları ve boğaz ağrısıdır. Sindirim sisteminde de çeşitli bozukluklar ortaya çıkar, bunlardan en belirgini ishal durumudur. Sürekli olarak ya da tekrarlı biçimde soğuk algınlığı belirtileri görülür.İshal vb. belirtilerde soğuk algınlığından kaynaklık olarak düşünülür. Ancak bu durum soğuk algınlığı değil, HIV virüsünün benzer bir belirti yaratması ile alakalıdır. Haricen eklem ağrıları, gece terlemeleri, bulantı ve kusma, genital siğiller de HIV virüsü belirtileri arasında yer alır.

1 Aralık AIDS yüzünden hayatını kaybedenlere Dünya AIDS günü olarak adanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir