Kadınlarda Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

Kısırlık sadece kadında veya erkekte olan bir durum değildir. İki cinsiyette de olma ihtimali vardır. Bu yazımızda kadınlarda kısırlık sebeplerinden bahsedeceğiz. Kısırlık eskiye oranla günümüzde daha sık görülmeye başlamış ve daha büyük bir sorun haline gelmiştir. Tabi bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Tükettiğimiz genetiği ile oynanmış GDO’lu gıdalar, beslenme sorunlarımız veya taşıdığımız genetik özellikler gibi. Aslında kısırlık yan etkileri ve çok göze batar belirtileri olmayan bir sağlık problemidir. Bu nedenle kısırlarda şu olur bu olur demek biraz zor.

Kadınlarda kısırlık şüphesi olanlar öncelikle tanı konulması için ilk iş doktora başvurmalıdır. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra kendinize kesin bir yol çizebilirsiniz. Nedenleri arasında şunlar çoğunlukla şunlar yer almaktadır.

Kadınlarda Kısırlığın Başlıca Sebepleri;

  • Polikistik over sendromu: Polikistik over kendisini belli eden yan etkileri olan bir hastalıktır. Kendisini adet düzensizlikleri ile belli eder. Uzun süren adet düzensizlikleri yaşıyorsanız ve sıklıkla tekrar ediyorsa ertelemeden kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Polikistik over sendromu yaşayanlar genellikle kiloludurlar, ciltleri ve saçları yağlıdır ve sivilce problemi genellikle yaşarlar.
  • Bazı alarjen nedenler: Bazı alerji türleri de yumurta sağlığını ve üremeyi olumsuz etkileyerek kısırlığa neden olabilirler. Teşhisi ve tedavisi zor bir durumdur.
  • Rahim ağzına ait sağlık problemleri: Bazı rahim ağzı hastalıkları da rahim ağzı kanseri gibi kısırlığa neden olabilir. Rahim ağzının enfeksiyon kapması veya rahim ağzındaki şekil bozuklukları da hamile kalmanızı, spermlerin yumurtaya ulaşmasını engelleyerek kısırlığa neden olan etkenler arasındadır.
  • Kadının tüp kanallarının veya tüplerinin tıkalı olması: Bu sağlık sorunu da tıkalı yumurtalık yolu spermin yumurtayla buluşmasını engelliyor ve gebeliğe fırsat vermeyerek kısırlığa neden oluyor.
  • Son olarak sık görülen kısırlık nedenlerinden birini sizlerle paylaşacağız. Doğuştan gelen yumurtalık üretimini tetikleyen hormonların çok az salgılanması veya hiç salgılanmaması da önemli kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir