Kızlık Zarı Nedir?

Diğer bir değişle bekâret zarı da denen kızlık zarının Latince ismi ‘’Hymen’’dir.  Namusu temsil ettiği şeklinde bir düşünce tarzı bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok toplum tarafından oldukça önemsenen bir durumdur. Kızlık zarı zarar görmemiş olan kişiler için henüz bir cinsel ilişki içerisinde yer almadığı düşünülmektedir. Evlendikten sonra geçirilen ilk gecede eğer ilişkiden sonra kanama meydana gelmiyorsa pek çok kişi eşini kızlık zarı muayenesi için hastaneye getirmektedir. Toplum için oldukça önemli bir durum olduğu için ilişkinin gidişatında olumsuzluklara yol açmaktadır.

Mukoza olarak adlandırılan ve vajinayı oluşturan kızlık zarı, vajinanın giriş bölgesini oluşturan bir doku kıvrımıdır. Anlaşılacağı üzere zar vajinanın girişinde ve dudakların yaklaşık olarak bir buçuk santim iç kısmında yer alır.

Kızlık zarının kişilerde farklılık oluşturduğu durumlar yer alabilir. Örneğin nadir olarak da olsa bazı kadınlarda kızlık zarı doğuştan yoktur. Bazı kadınlarda ise çok ince olduğu için ilişki sırasında kanama meydana gelmeme durumu yaşanabilir.

Çocuk çağlarında daha sert bir dokudan oluşan kızlık zarı, ergenlik çağı ile birlikte değişerek daha esnek bir yapıya bürünür.

Zar vajinayı tam olarak kapatmaz. Menilerin ve adet kanını dışarı akması gerekir. Bunların akması için bir delik yer alır.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarıyla ilgili pek çok araştırma yapılmıştır ve hala da araştırmalar devam etmektedir. Bunun en büyük nedeni kızlık zarının işlevsel olarak herhangi bir görevinin saptanamamış olmasıdır. Bu nedenle kızlık zarının özel bir görevi bulunmadığı düşüncesi de kafalarda yer edinmiştir.

Cinsel istismar ve şiddetle karşılaşmış kızların tanısı içinde kullanılan bir durumdur. Aslında kızlık zarının fizyolojik olarak değil de sosyolojik olarak bir işlevi olduğu dolaylı yoldan söylenebilir.

Kızlık zarıyla ilgili pek çok soru bulunmaktadır. Örneğin ilk cinsel ilişki de kızlık zarında kesin olarak kanama meydana gelir mi? Bu sorunun cevabı hayır.

Bir diğer soru ise kızlık zarı nasıl yırtılır? Kızlık zarının bozulması için ilk kez ilişkiye girmek, yabancı bir cisim kullanmak ya da muayenede yırtılabilir. İlk defa cinsel ilişkiye girecekseniz İlk Defa Cinsel İlişkiye Gireceklere Tavsiyeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir