Kürtaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nedir?

Anne karnında gelişmekte olan bebeğin ameliyat ile rahim içerisinden alınma işlemine kürtaj denilmektedir. Kürtaj nedir sorusunun en basit cevabı budur. Halk arasında kürtaj olarak bilinen operasyonlar tıp dalında gebelik sonlandırılması ve gebelik terminasyonu isimleri ile anılmaktadır.

Kürtaj, bir aile planlama yöntemi değildir. Bu yüzden istenmeyen hamilelikleri önlemek için son çare olarak tercih edilmelidir. Kürtaj operasyonları kadınlarda sadece gebeliğin sonlandırılması işlemi için gerçekleştirilmez. Düşük yapan hamile adaylarında da rahim içerisindeki bebeğin kalıntılarının alınması için kürtaj yapılmaktadır. Bu sebeple gerçekleştirilecek olan kürtaj operasyonlarına tıp dilinde Retansiyone Kürtaj adı verilmektedir.

Halk arasında kürtaj sadece gebeliğin sonlandırılması olarak görünse de yanlış bir kanıdır. Kürtaj kadınlarda rahim içi hastalıklarında da kullanılan bir yöntemdir. Çok fazla adet gören ve gebe olmayan kadınlarda kürtaj ile rahim içerisi temizlenmektedir. Tanısal amaç ile gerçekleştirilmekte olan bu operasyonun adı Probe Kürtaj’dır. Bu yöntem ile rahim içi kanaması sonlandırılır iken aynı zamanda rahim içerisinden alınacak olan doku patoloji de incelenir ve sebepleri araştırılır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işleminin ilk aşaması jinekolojik muayenedir. Kadın hastalıkları uzmanları tarafından yapılacak olan jinekolojik muayene sonrasında uygunsa eğer ameliyat hanede masaya yatırılır. Eğer işlem sırasında genel anestezi uygulanacak ise bir anestezi uzmanı veya teknikeri iğne vurur. Bu ameliyat sırasında ilk ve son hissedeceğiniz acıdır. Daha sonrası olacak hiçbir şeyi hissetmeyeceksiniz. Çünkü 1 dakika içerisinde ilacın etkisi ile uyuyacaksınız.

Hastaya genel anestezi uygulandıktan sonra spekulm aleti ile vajen bölgesi tamamen açılır ve rahim ağzı görülebilir duruma getirilir. Rahim ağzının açılmasından sonra özel solüsyonlar ile rahmin ağzı ve rahim içi temizlenir. Daha sonra rahim ağzı düz bir duruma getirilir ve operasyon başlar.

Buji ismi verilmekte olan özel bir cerrahi aracı ile rahim ağzı gebelik haftasına uygun olacak şekilde genişletilir. Rahim genişletildikten sonra vakum enjektör cihazı ile rahim içi tamamen temizlenir. Gebelik adına rahimde yer alan tüm bulgular bu aşamada aspire edilir. Kürtaj işlemi sadece 5 dakikalık bir operasyondur ve ardından hasta kontrollü bir şekilde uyandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir