Kürtajın Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi kürtaj operasyonlarında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Günümüzde gelişen tıp teknolojisi ile birlikte kullanılan modern ameliyat cihazları bu riskleri oldukça azaltmakta ve nadiren görünmesini sağlamaktadır. Ancak kişiden kişiye göre değişen komplikasyonlar olabilmektedir. Peki, kürtajın zararları ve olabilecek riskleri nelerdir?

Kürtajın Zararları ve Riskleri Nelerdir?

  • Kürtaj sırasında olabilecek en büyük risk kanamadır. Doktorlara göre kürtaj sırasında kanama görülmesi çoğu durumda normaldir ve sonrasında da bir süre kanama problemi yaşanabilir. 10 haftayı geçmeyen gebeliklerde operasyon sırasında ve sonrasında kanama riski çok azdır. 10 haftadan büyük gebeliklerde ise ülkemizde kürtaj işlemi yapmak yasak ve suçtur.
  • Kürtaj operasyonu sırasında en büyük risk enfeksiyondur. Enfeksiyon riskini önlemek adına operasyonda kullanılacak olan tüm aletlerin steril olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılacak ameliyat aletleri ile birlikte vajina ve rahim ağzının da operasyona başlamadan önce antiseptik solüsyon ile dikkatli bir şekilde temizlenmesi gereklidir. Tüm önlemlerin alınmasına rağmen enfeksiyon riski yaşanır ise antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.
  • 10 haftadan fazla olan gebelik süreleri için en büyük risk rahmin delinmesidir. Tıp dalında Uterus Perforasyonu olarak adlandırılan rahmin delinmesi komplikasyonu 10 haftadan az süreli gebeliklerde çok az rastlanan bir komplikasyondur. Rahim delinmesi komplikasyonunda doktor tarafından gözlem altına alınır ve çoğu durumda kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Ancak geçmemesi durumunda tekrar bir ameliyat gerçekleştirilmeli ve hasar gören bölge tekrar dikilmelidir.
  • Kürtaj sırasında en nadir karşılaşılan risklerden biri de rahim içerisindeki yapışıklık komplikasyonudur. Rahim içerisindeki doku travmaya aşırı baskı yaparak anormal bir yapışkanlık meydana gelmektedir. Bu durum nadir görülse de kürtajın riskleri arasında yer almaktadır.
  • Kişiden kişiye değişken olarak genel anestezi ve lokal anesteziye bağlı olarak çeşitli komplikasyon yaşanabilir.
  • Gebeliğin sonlandırılması için gerçekleştirilen kürtaj sırasında çeşitli nedenler ile gebeliğin alınmaması durumu yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda hasta tahliye edilir iken minimum 1 hafta sonra ilaç tedavisinin ardından kürtaj tekrar denenmektedir.
  • Kürtaj ameliyatının sonrasında nadir olarak görünse de birkaç ay adette düzensizlik yaşanabilmektedir. Kadınların kürtajdan sonra ilk adeti görmesi yaklaşık 40 günü bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir