Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon, cinsel hareketin beyin içerisinde hayal kurularak yaşanması ve elle, herhangi bir cisimle ya da sürtünme yoluyla boşalma yöntemidir.

Aslında bakıldığı zaman mastürbasyon pek çok kişi tarafından ayıplanıp, tartışmalara yol açmaktadır. Fakat buna rağmen çok yaygın olarak sürdürülmektedir.

Bir araştırma sonucu ortaya konan delillere göre erkeklerin neredeyse hepsi, kadınların ise 4’te 3’ünün yaşamlarının belli dönemlerinde mastürbasyona başvurduklarını düşünülmektedir.

Mastürbasyonun Türkçe karşılığı ise ‘’özdoyurumdur.’’

Mastürbasyonun ortaya çıkmasında hayal gücü ve fanteziler oldukça büyük bir etkendir. Kişi hayal dünyası içerisinde karşısındakini ve kendisini istediği bir hale büründürür ve bundan büyük bir zevk alır. Hayal gücünün sınırsız olması kişinin beklentilerini çok yükseğe çıkarmaktadır. Bu nedenden ötürü cinsel deneyimi ilk kez yaşayan bireylerde bir hayal kırıklığı meydana gelebilir.

Mastürbasyonun zararları ile ilgili pek çok yazı ve düşünce bulunmaktadır. Eğer ki mastürbasyonun bireyin sosyal yaşantısını ve seksüel ilişkilerini olumsuz yönde etkilemiyorsa zararlı denemez.

Bireyin bir partneri bulunmasına rağmen mastürbasyon yapması olağan bir şeydir fakat bu partneriyle olan ilişkisini etkilemeyecek düzeyde olmalıdır.

Mastürbasyon rahatlamayı sağlar ve gerekli bir aktivitedir. Gerekli olduğu için ayıp bir durummuş gibi gösterilmemelidir. Mastürbasyonun bazı sonuçlar doğurduğu söylenmektedir. Bunlar sivilce yaptığı, boy uzamasına engel olduğu, gözleri kör edebileceği gibi şeylerdir. Fakat bunlar doğru değildir. Toplum tarafından uydurulan yalanlardır.

Mastürbasyon özellikle ergenlik döneminde sıkça rastlanılan bir durumdur. Hormonlardaki değişimler sizi tetikler ve ihtiyaçlar meydana getirir. Bir partner yoksa bu durumda yapılabilecek şey mastürbasyona başvurmaktadır. Mastürbasyon bir ihtiyaç olduğu için bunun utanılacak ya da ayıplanacak bir yönü bulunmamaktadır.

Matürbasyon Yaparken Mutlaka Kayganlaştırıcı Kullanın

Erkeklerin mastürbasyon olayını gerçekleştirme şekli genellikle elleriyle okşayaraktır. Bunu yaparken krem, sabun gibi bazı kayganlaştırıcı maddelere başvurulmaktadır. Bunun haricinde yabancı bir cisim yardımıyla ya da sürtünme yoluyla da mastürbasyon gerçekleştirilebilir.

Kadınlar için mastürbasyon erkekler kadar fiziksel temasa dayanmayabilir. Göğüs dokunarak bile mastürbasyon işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Fiziksel istekte kasık kısmında bir sıcaklık meydana gelir ve basınç hissi uyanır. Bununla beraber klitorise dokunma ihtiyacı meydana gelir. Bu noktadan sonra elle okşanabilir ya da bir cisim ile zevk aldıracak şekilde sürtülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir