Seks Bağımlılığı Nedir?

Seks bağımlılığı problemi olan kişinin düşüncesi her zaman seks üzerinedir. Bu nokta da kişi partnerinin kim olduğunu pek umursamaz. Seks bağımlısı olan kişinin aldığı haz aslında gerçek bir haz değildir. Kişinin odaklandığı tek konu seks eylemini gerçekleştirmektir. Bu eylemi gerçekleştirmemesi onu huzursuz edeceğinden sürekli bir istek içerisindedir ve seksten sonra rahatlama hissiyatı meydana gelir. Fakat bu hissiyat kısa sürdüğü için en yakın zamanda aynı duygular tekrardan yaşanır.

Seks bağımlılığı yaşayan kişilerin bu durumla karşılaşmasında pek çok duygu ön plandadır. Bunlardan bazıları yüksek derece de utanç ve suçluluk duymaları, yalnızlık, işe yaramazlıktır.

Araştırmalar sonucunda seks bağımlılığı bulunan erkeklerde ereksiyon, peniste his kayıpları gibi durumlar yaşanmaktadır. Seks bağımlılığında kişi hislerine kendini kaptırmadığı anda ev ve iş hayatını zor bir durum içerisine sokar. Bunun yanı sıra sağlıkta kişi için önemli bir sorun haline bürünebilir. Kişinin toplum da gördüğü saygı ve sevginin zedelenmesine yol açabilir.

Seks Bağımlılığı En Çok Hangi Bireylerde Görülür?

Erkek ve kadın olarak ayırmak gerekirse bu durumun görülme oranı erkeklerde yüzde 3 iken kadınlarda yüzde 1 civarlarındadır. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan ABD’de bu oran erkeklerde yüzde 8, kadınlar da ise yüzde 3 oranındadır.

Seks bağımlısı olan kişilerin yaş ortalaması çoğunlukla 25 ile 45 arasındadır. Seks bağımlılığı ile ilgili araştırma yapmak oldukça zordur. Kişiler genellikle çekingen davrandıkları için tam olarak iyi sonuçlar elde edilemiyor. Bu yüzden hiç umulmadıklar kişiler de bile bu bağımlılık yer alıyor olabilir.

İnsanların Seks Bağımlısı Olma Nedenleri Nelerdir?

Seks olan kişiler de rastlanan en önemli bulgulardan bir tanesi kişinin iç dünyasında güven ve sevgi eksiliği duymasıdır. Kişi güven ve sevgi eksikliğinin önüne geçebileceğini düşündüğü için seks bağımlısı olma eğilimi gösterebilmektedir.

Bir diğer durum ise yaşamın çok stresli olması. Seks bağımlısı olan kişilerde kendini beğenme gibi duygular yaşanır. Karşısındakini bir anda yükseltebileceği gibi aynı şekilde alçaltabilir. Bu durum seks hayatına da yansır ve sürekli farklı kişilere yönelim gösterebilirler. Çok çabuk sıkıntı ve stres yaşayabildikleri için seks bağımlılığı açısında bir eğilimleri bulunmaktadır.

Seks Bağımlılığı Nedir?” için bir yorum

  • 3 Şubat 2018 tarihinde, saat 20:30
    Permalink

    Ben 42 yaşındayım isteksizlik ve sertleşme sorunu yaşıyorum bunun bir tedavisi varmı bana bir mesaj geldi çağrı bıraktım hemen aradılar doktor olduğunu söyleyen gönül doğan adında bir bayan aradı bu sıkıntılarımı ona anlattım kiloma boyuma kadar sordu bana kendilerine özel bir bitkisel ilaç yapacağını söyledi bunula birlikte bir aylık tedavi süreci önerdi bir aylık sürecde her hafta beni ayacağını belirtti bu ne kadar doğru olabir lütfen beni bu konuda aydınlata bilir misiniz .

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir