Vajina Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Vajina temizliği önemlidir. Kadınların en hassas bölgeleri olan vajina hem sağlık açısından, hem de kozmetik açıdan hijyenin en çok dikkat edilmesi gereken bölgedir. Kadınlar tarafından genital bölgenin doğru ve düzenli olarak temizliği sağlanmaması durumunda kaşıntı, kötü koku ve yanma gibi hisler meydana gelecektir. Vajinanın temiz olmaması kadınlarda daha büyük rahatsızlıklar olan enfeksiyon sonucu kısırlığa ve iç genital organlarda hasarlar oluşmasına neden olabilecek durumlardır.

Peki, vajina temizliği doğru bir şekilde nasıl yapılır? Hemen göz atalım.

İç Çamaşırı Tercihi

Vajina temizliğinin ilk kuralı seçeceğiniz iç çamaşırı ile bağlantılıdır. Terleme yaşanması vajinayı olumsuz etkileyen bir faktör olduğu için sentetik değil pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir. Aynı zaman iç çamaşırının üzerine giyeceğiniz kıyafetlerinde vajina bölgesini sıkmamasına dikkat edilmektedir.

Kuru Kalmalıdır

Vajina tamamen kuru olmalıdır. Bu yüzden özellikle de banyo sonrasında iyi bir şekilde kurutulmalıdır. Kurutma işleminde uzmanlar fön makinesi ile kurulanmasını önermektedir. Bu durum özellikle yaz mevsiminde havuz ve deniz sonrasında da önemlidir, dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vajina Temizliği İçin Sabun Kullanılmamalıdır

Özellikle Alkali PH değerine sahip olan sabunlar vajina temizliğinde kullanılmamalıdır. Son dönemlerde kozmetik markalarının üretmiş olduğu sıvı genital bölge sabunları ile vajinayı temizleyebilirsiniz. Ancak normal sabunlar ve Alkali PH değerine sahip olan sabunlar genital bölgede mantar oluşmasına neden olur.

Vajinal Duştan Uzak Durun

Vajinanın içinin sadece yoğun su veya sabunlu su ile yıkanmaması gerekmektedir. Vajinanın temizlenmesi amacı ile basınçlı bir şekilde su gerçekleştirmekte veya parmak sokarak sabun veya farklı bir ürün ile temizlemeye çalışmak son derece yanlış bir işlemdir.

Genital Bölge Temizleyicileri Kullanın

Bir önceki maddelerimizde bahsetmiş olduğumuz genital bölge temizliği için hazırlanan temizleme jellerinden faydalanın. Bu ürünler içerisindeki vitamin ve mineraller ile vajina temizliği konusunda size ekstra bir fayda sağlayacaktır.

Cinsel İlişki Sonrasında

Genital alanın en çok sorun yaşadığı dönemler cinsel ilişki sonrasındaki dönemlerdir. Cinsel ilişki sırasında vajina içerisinden gelen salgılar ile birlikte vajina içerisinde oluşacak meni veya ter vajinanın temiz kalmasını engeller. Bu yüzden cinsel ilişki sonrasında dikkatli bir şekilde vajina temizliği yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir