Öneriler:

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi Nedir?

Zihnimizde cinselliğe ilişkin bazı sabit düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Ancak bu düşünce ve inançların yanlış olabilme ihtimalleri göz ardı edilir. Genellikle cinsel eğitimin küçük yaşlardan itibaren verilmemesi ve cinselliğin tabu olarak görüldüğü için ayıplanması, cinsel mitleri ve önyargıları pekiştirici etkenlerdir. Cinselliğe dair problemlerin kökeninde ise kişinin bilinçaltına kazınan bu mitler görülür. Kişinin kendi fizyolojisini tanımaması, partnerlerin cinsel ilişkideki uyumsuzlukları, iletişimlerinin düşük olması cinsel hayatlarını yakından etkiler. Mutlu ve doyurucu bir cinsel hayata sahip olmak için kişinin cinselliğe dair bakış açısını değiştirmesi gerekir. Cinsel terapi işte bu gerekliliğin bir ürünüdür.

Cinsel terapi ve tedaviler aracılığıyla kişi hem kendisini hem bedenini hem de cinselliğini keşfetmeyi öğrenir. Cinselliğe dair baş edemediği sorunları ve düşünceleri uzman psikiyatrist ve psikologlar tarafından uygulanan terapiler aracılığıyla aşabilir. Cinsel terapistler, danışanlarının cinsel sorunlarını ve cinsel işlev bozukluklarını dinleyerek bu sorunların kökeninde yatan sorunların kaynağına inerek danışanlarına yardımcı olurlar.

Cinsel İşlev Bozuklukları

Bireyler olarak davranışlarımız bulunduğumuz sosyal çevreden etkilenir. Cinsel işlev bozukluklarının temelinde ise sosyokültürel baskılar ve psikolojik faktörler yatmaktadır. Yetişme biçimi, cinselliğe ilişkin yetersiz ya da yanlış bilgiler, geleneksel cinsiyet rolleri, temel kişilik ve cinsel kimlik problemleri, cinsel yönelimler, baskıcı ve katı dinsel inançlar, cinsel taciz ya da travmalar cinsel işlev bozukluklarının temel sebeplerindendir. Dolayısıyla cinsel sorunların ve cinsel işlev bozukluklarının tedavisi de temelinde yatan sebeplere göre değişecektir. Bu noktada cinsel terapist, sorunun temelini ve yerleşmesine sebep olan şeyleri ortaya çıkartıp inceler.

Cinsel Terapi ile Tedavi Edilen Cinsel İşlev Bozuklukları

 • Vajinismus
 • Disparoni
 • Erken boşalma
 • Geç boşalma
 • Sertleşme (Ereksiyon) bozukluğu
 • Kadında veya erkekte azalmış cinsel istek
 • Kadında veya erkekte uyarılma (orgazm) bozukluğu
 • Dürtüsel cinsel davranışlar
 • Cinsel kimlikle ile ilgili sorunlar
 • Cinsel yönelimle ilgili sorunlar
 • Cinsel travmalar

Cinsel Terapi

Cinsel Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel terapiye gitmek herkes için düşüldüğü kadar kolay değildir. Çünkü çoğu insan cinsellik hakkında konuşmaya çekinir. Hatta pek çok kişi en yakınında olan insanlarla dahi cinsellik hakkında konuşurken zorlanır. Ancak sağlıklı bir cinsel hayat isteyen kişiler, cinsel işlev sorunları için eğitim almış uzman kişilere danışmalı ve cinsel terapi desteği almalıdır.

Cinsel terapide öncelikle problemin kökenine uygun bir terapi yöntemi benimsenmelidir. Tedavi esnasında problemin fiziksel, psikolojik ya da kültürel olup olmadığına bakılır. Bu bakımdan cinsel terapi aslında bir öğrenme süreci olarak değerlendirilebilir. Bu süreçte kişi kendisini, bedenini, cinsel kimliğini, var olan ilişkisini ve bu ilişkideki sorunları keşfeder. Sistematik bir biçimde ilerleyen bu keşif süreci ise kişiye ve kişinin özelliklerine göre değişir. Dolayısıyla cinsel terapide süreklilik ve devamlılık sağlanması daha sağlıklı bir terapi süreci sağlayacaktır.

Cinsel Terapi Cinselliğe Dair Düşüncelerimizi Değiştirir Mi?

Cinsel terapi sürecinde tedavinin başarısı terapist ve danışan arasında kurulan ilişkiye bağlıdır. Süreç içerisinde kurulan güven ilişkisi ve kişinin bireysel çabaları tedavinin başarı oranını artıracaktır. Kişinin cinsellik hakkındaki fikirlerinin yanlış olması, cinselliğe ilişkin yerleşik tabular, pornografi kültürünün bombardımanı ile gelen beklentiler ister istemez belli kalıp yargılar oluşturur. Cinsel terapi ile terapist, doğru bilinen yanlışların düzeltilmesine ve danışanda gerçekçi beklentilerin oluşması sağlar. Danışanın tatmin edici bir cinsel hayatının olması için danışanına eğitim verir. Böylece danışanın fiziksel ve duygusal açıdan yaşadığı zorlukları aşmasını sağlar. Kişinin doğru ve gerçekçi bilgiler edinmesini sağlayarak tatmin edici bir cinsel hayat yaşaması için yardımcı olur.

Cinsel Terapi Kaç Seanstır?

Cinsel terapiler, yaşanan cinsel soruna ve tipine göre değişkenlik gösterir. Genellikle ortalama 6 ya da 10 seans sürer. Ancak seansların süresi danışanların gereksinimlerine göre belirlenir. Bu bakımdan terapi süreleri uzayabilir ya da kısalabilir.