Öneriler:

Düzenli Seks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Düzenli Seks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Seks, hepimizin en temel biyolojik ihtiyaçlarından birisidir. Sevişmek, üremeyi sağlamakla kalmaz aynı zamanda birlikteliklerin daha tutkulu olmasını sağlar. Dolayısıyla seks yapmak çiftlerin sadece cinsel dürtülerinizi tatmin etmez. İlişkilerin güçlenmesi ve çiftlerin kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmelerini sağlar. Bu yüzden birlikteliklerde düzenli bir seks hayatına sahip olmak hem psikolojik hem de fiziksel açıdan faydalıdır. Yapılan birçok araştırma, düzenli seksin insan sağlığına olumlu etkileri olduğu gerçeğini destekler niteliktedir. Bu yazımızda düzenli seks yapmanın faydalarını ele alacağız.

Düzenli Seks Yapmanın 10 Faydası

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düzenli seks, vücudumuzda mikrop, bakteri ve virüslerle savaşan antikorların artmasını sağlar. Böylelikle vücudumuzu olası enfeksiyonlardan korur. Kolay kolay hasta olmamak ve zinde olmak adına herkesin yapması gereken günde bir kez Seks!

2. Kalp sağlığını korur.

Düzenli seks, tıpkı bağışıklık sisteminde olduğu gibi kalbinizin de dostudur. Seks esnasında kan dolaşımı arttığı ve kalp kaslarını harekete geçtiği için düzenli seks yapmak kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir. Araştırmalar haftada iki ya da daha fazla seks yapan kişilerin nadiren seks yapan kişilere kıyaslandığı zaman kalp krizi riskinin daha az olduğunu göstermektedir.

Kalp Sağlığı

https://dribbble.com/shots/3666927-Heart-Yo-Self-Self-Esteem-Project-Illustration

3. Kalori yakmayı sağlar.

Seks yapmak vücudumuzdaki çok sayıda kası aynı anda çalıştırdığından bir nevi egzersiz yerine geçer. Bu açıdan düzenli seks yapmak kalori yakmaya ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Kendinizi hem daha sağlıklı hem de daha mutlu hissedersiniz. Bonus olarak da bacak kaslarınızı güçlendirir. Seksin bu faydalarını göz ardı etmeyin sevişin!

4. Baş ağrılarını azaltır.

Cinsel ilişkilerden kaçınmanın vazgeçilmezi olan “Başım ağrıyor” bahanesi artık bahane olmaktan çıkabilir. Çünkü yapılan araştırmalar, sevişme esnasında salgılanan endorfin ve oksitosin hormonunun sadece baş ağrılarını azalttığını desteklemektedir. Yani başınız ağrıdığında sevişmeyi deneyebilirsiniz.

Stres / Baş Ağrısı Görseli

https://www.pinclipart.com/maxpin/iwxmmh/

5. Regl ağrılarını azaltır ve regl döngüsünü düzenler.

Düzenli seks demek düzenli hormonlar demektir. Hormonların düzenli olması da regl döngüsünün düzenli olmasını sağlar. Hatta seks esnasında kadınların yaşadığı kas kasılmaları regl döneminde kramplara sebep olan rahimdeki kasların gerginliğini azaltır. Böylelikle regl sürecinin ağrısız ve sancısız geçmesine yardımcı olur. Düzensiz regl döngülerinden ve regl ağrılarından kurtulmak için düzenli olarak sevişin.

Kadın Üreme Sistemi Regl Döngüsü Çizimi

https://bigumigu.com/haber/regl-sancilarini-azaltmak-icin-bol-bol-orgazm/

6. Daha verimli bir uyku sağlar.

Cinsel ilişki ve orgazm esnasında salgılanan hormonlar bedeninizi rahatlatır. Ayrıca salgılanan bu hormonlar kişilerin uykusunu getirdiği için uykuya geçişini kolaylaştırır. Dahası kaliteli ve verimli bir uyku sağladığı için uykusuzluk sorununa birebirdir. İyi bir sevişme rahat bir uyku çekmeyi mümkün kılar.

Uyuyan Çift Görseli

https://co.pinterest.com/pin/94575660911975429/

7. Stresi azaltır.

Stresin birçok sağlık problemine sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Yoğun tempoda geçen bir hayat ve modern hayatın getirisi olan gündelik koşturmacalar kişilerin üzerinde ister istemez bir baskı yaratır. Sizi stresten uzak tutacak ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak en iyi ve en keyifli ilaç ise güzel bir sekstir. Partnerinizle yakın temasta olmak stres hissini azaltacağı gibi iyi bir orgazm mutluluk duygularınızı artıracaktır.

Stres Görseli

https://www.vectorstock.com/royalty-free-vector/red-balloon-with-an-inscription-stress-vector-18516053

8. Erkeklerde prostat kanseri olasılığını azaltır.

Erkeklerde en sık görülen kanser çeşidi prostat kanseridir. Kanser olma riskini etkileyen birçok faktör söz konusudur. Fakat Amerikan Tıp Dergisi’nde yapılan bir araştırma düzenli seks hayatı olan ya da sık boşalan erkeklerin prostat kanseri olma riskinin daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Sık boşalmak hem sperm kalitesini yeniler hem de damar yollarını genişletir. Bu yüzden de prostat kanseri olasılığını azaltma konusunda etkilidir. Yani beyler, sevişmekten zarar gelmez.

9. Kadınların pelvik kaslarını güçlendirir.

Düzenli seks kadınlardaki pelvik kaslarının güçlenmesi için en etkili egzersizlerden birisidir. Sevişme esnasında ya da orgazm olunduğunda, pelvik kaslarında kasılmalar olur. Bu kasılmalar da pelvik kaslarını güçlendirir ve kadınların cinsel birleşmeden daha fazla haz almasını sağlar. Pelvik kaslarının yapısı yaşa veya hastalıklara bağlı olarak bozulma yaşayabilir. Düzenli seks yapmak, bu kasları güçlendireceğinden kadınların mesane yapısını korur ve mesane kontrolüne yardımcı olur. Böylece düzenli seks menopoz sonrasında görülen rahim ve mesane sarkmalarını, ilerleyen yaşlarda görülen idrar tutamama riskini azaltır. Daha güçlü pelvik kaslarına sahip olmak için sevişelim!

10. Cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Cinsel ilişki esnasında salgılanan hormonlar ve artan kan akışını cildin daha canlı, güzel ve ışıltılı görünmesini sağlar. Sevişmek, kişilerin daha genç görünmelerine yardımcı olduğu için düzenli seks yaşamı olan kişilerin daha geç yaşlandığı bilinmektedir. Royal Edinburgh Hastanesi’nden klinik nöropsikolog Dr. David Weeks’in 18-102 yaş arasındaki 3500 kişiyle yapmış olduğu araştırma bu durumu kanıtlamaktadır. Seksin pozitif etkileri sayesinde aktif cinsel hayatı olan yaşlı erkek ve kadınlar, akranlarına kıyasla 5 ila 7 yaş daha genç görünmektedir. Dolayısıyla düzenli seks yapmak yaşlanmaya meydan okumanız için en etkili ilaçtır.

Öyleyse bu yazıyı okuduktan sonra vücudumuz için faydalı olan şeyi yapmanın belki de tam vakti…

Seks Yapan Kadın ve Erkek Görseli

https://conlabioscolorpasion.wordpress.com/2017/12/12/maria-uve/

Kapak resmi:https://www.behance.net/gallery/62878219/Minimal-Erotic-Line