Öneriler:

Hamile Kalmak için En İyi Seks Pozisyonları

Hamile Kalmak için En İyi Seks Pozisyonları

Hamile kalmak isteyen kadınlar, bazı pozisyonların diğer pozisyonlara göre daha etkili olduğuna yönelik bir inanışa sahiptir. Kadınlar genellikle “Misyoner pozisyonu mu daha etkili yoksa doggy mi? Hangi pozisyonu denersem daha çabuk hamile kalırım? Bacaklarımı bisiklet gibi çevirsem spermler yumurta ile daha çabuk buluşur mu? Seks yaptıktan sonra ayağa kalksam ya da tuvalete gitsem hamileliğin gerçekleşmemesi gibi bir durum söz konusu olur mu?” gibi sorulara yanıt ararlar. Burada esas sorun farklı bir seks pozisyonlarının gerçekten hamile kalmaya yardımcı olup olmadığıdır. Çünkü bazı pozisyonların hamile kalmak için diğerlerinden daha iyi olduğuna yönelik bir algı söz konusudur. Ancak, uzmanlar hamile kalmak için en iyi pozisyonun hangisi olduğuna yönelik kesin bir sonuca varmış değiller. McMaster Üniversitesi’nde kadın doğum ve jinekoloji uzmanı olan Aseel Hamoudi, herhangi bir seks pozisyonunun diğer pozisyonlara göre daha avantajlı olmadığını söylemiştir. Üreme biyolojisi ve psikiyatrisi profesörü Sherly A. Kingsberg de hangi pozisyonun hamile kalmak için en iyisi olduğu hakkında bilimsel bir kanıt olmadığını belirtmiştir. Bu yüzden doktorlar, çiftlere kendilerini iyi hissettikleri pozisyonları uygulamalarını tavsiye etmektedir. Çünkü doğurganlığı etkileyen anne ve baba adayının yaşı, cinsel ilişkinin zamanlaması ve cinsel ilişki sıklığı gibi birçok farklı faktör söz konusudur. Bu faktörler dışında doğum kontrol ilaçlarının kullanımı, alkol ya da sigara kullanımı da doğurganlığı doğruda etkilemektedir. Dolayısıyla çiftler çocuk sahibi olmak istiyorlarsa sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekir. Hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olmak hamile kalmayı kolaylaştıracaktır.

Hamile Kadın

https://www.freepik.com/premium-vector/pregnant-woman-logo-modern-flat-design-illustration_5305673.htm

Hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler

  1. Vücudu ve üreme sistemini tanımak oldukça önemlidir. Regl döngüsü takip edilmeli, yumurtlama zamanları tespit edilmelidir. Böylelikle regl dönemindeki en doğurgan nokta belirlenebilir. Yumurtlamadan iki gün önce, yumurtlama günü ve yumurtlamadan üç gün sonra hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu günlerdir. Yani bu günlerde seks yapmak hamile kalma şansınızı artırır.
  2. Hamile kalmaya çalışırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi de düzenli seks yapmaktır. Düzenli seks yapmak hamile kalma olasılığını artıran faktörlerden birisidir. Fakat bir ay boyunca her gün cinsel ilişkiye girmek, erkekte sperm sayısını ve niteliğini düşürür. Çalışmalar, 2-3 günlük bir dönemden sonra toplanan spermlerin daha iyi kalitede olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla 2 ile 3 günde bir seks yapmak, haftada bir kez seks yapmakla kıyaslandığı zaman hamile kalma şansınızı artıracaktır. Ancak kendinizi daha sık seks yapmaya zorlamak gereksiz strese yol açabilir. Çiftler bu stres durumundan kaçınmalıdır. Sonuçta seks yapmak için en ideal zaman çiftlerin kendilerini rahat hissettikleri zaman olmalıdır ve seksten keyif alınmalıdır.
  3. Cinsel ilişkiye hangi pozisyonda girildiği önemli değildir. Spermler doğası gereği yukarı doğru yüzerler. Erkek üreme organından salınan spermler, yumurtlama günlerinde vajinaya girdiği sürece hamile kalma şansınız vardır. Dahası spermler, kadın üreme sisteminde birkaç gün hayatta kalabilirler. Cinsel ilişkiden sonra kalçalarınızın altına bir yastık yerleştirmek ve cinsel ilişkiden sonra sırt üstü uzanmak spermlerin doğru yönde hareket etmesini sağlar. Bu da hamile kalma ihtimalini artıracaktır.

Hamilelik Görseli

https://www.womanlog.com/cycle/the-monthly-cycle

Doktora ne zaman görünmelisiniz?

Hamile kalmak için doktora görünmek ve tıbbi destek almak şüphesiz önemlidir. Düzensiz regl dönemine sahip kadınlar, daha önce düşük yapmış olan kadınlar ve doğurganlığı etkileyebilecek sorunlara sahip olan çiftlerin tıbbi yardım almalarında fayda vardır. Yaş da tıbbi destek alma konusunda önemli bir kriterdir. Özellikle 35 yaşından küçük kadınlar tıbbi destek almadan önce en az 1 sene hamile kalmayı denemelidir. 35 yaş ve üzeri kadınlar ise 6 aylık denemeden sonra bir sağlık uzmanına danışmalıdır. 

Hamilelik hemen gerçekleşmiyorsa bu konuda kendinize ve partnerinize baskı uygulamak işlerinizi kolaylaştırmayacaktır. Her yolu deneyen bir çifti ele alacak olursak, bir kadının hamile kalması ortalama 12 ay kadar sürebilir. Ancak bir yıl ve daha uzun süredir hamile kalmayı deniyor ve hamile kalmayı bekliyorsanız, tavsiye almak için bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Hamile kalmaya çok odaklanmak ve bu konu hakkında sürekli düşünmek sizi gereksiz yere strese sokar. Stres ve baskı altında olmak doğurganlığı etkiler. Bu yüzden süreci keyifli hale getirmek çiftlerin elindedir.