Öneriler:

Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik terimi, genelde hem kadınlara hem de erkeklere yönelimi olan bireyleri tanımlamak için kullanılır. Bu yönelim romantik veya cinsel hisleri içerebilir. Fakat biseksüel olmak, farklı bireyler için farklı şeyler ifade eder. Biseksüel olan birine biseksüel olmanın kendileri için ne anlama geldiğini sorarsanız birkaç farklı yanıt alabilirsiniz. Bu yüzden de biseksüel olduğunuzu, biseksüel birisini tanıdığınızı ya da sadece biseksüel olmanın tam olarak ne anlama geldiğini merak ediyorsanız bu durum daha da karmaşık bir hale bürünecektir.

Biseksüel aktivistlerden Robyn Ochs biseksüel olmayı şu şekilde ifade eder: “Kendime biseksüel diyorum çünkü birden fazla cinsiyet ve/veya cinsiyetten insanlara çekilme potansiyeline sahip olduğumu kabul ediyorum. Bu çekilmenin romantik ve/veya cinsel olması ve mutlaka aynı derecede yoğun olması gerekmez.”. Bu tanım önemlidir çünkü bireyleri homoseksüelliğin ve heteroseksüelliğin içeriğini düşünmeye sevk eder.

Kültürümüz, genellikle heteroseksüel olarak toplumsallaştığı için biseksüellik, bireyler için bir geçiş evresi olarak değerlendirilir. İnsanların genellikle heteroseksüel ya da homosekseüel oldukları varsayılır. Biseksüellik ise bu iki kategorinin de dışında kalan bir durumdur. Bu yüzden de reddedilmesi ya da görmezden gelinmesi söz konusudur. Fakat biseksüellik bir aşama ya da geçiş evresi değildir. Çünkü insanlar çeşitlidir. Bireysel duygu ve düşüncelerimiz, cinsel arzularımız, cinsel davranışlarımız zamanla değişebilir. Dahası Sigmund Freud’a göre insanlar doğal olarak biseksüeldir. Bu durumda sadece siz kendi cinsel kimliğinizi belirleyebilirsiniz.

Biseksüel olduğumu nasıl anlarım?

Cinsel kimliğinizi değerlendirmek ya da kim olduğunuzu keşfetmek için bir “test” yoktur. Ama bazı kilit noktaları değerlendirmek sizin bisekseksüel olup olmadığınızı belirleyebilir. Yapmanız gereken şey cinsel deneyimlerinizi ve hem kadın hem de erkeklerden etkilenip etkilenmediğinizi hatta etkileniyorsanız nasıl etkilendiğinizi düşünmek. Tüm bunlar, biseksüelliğin sizin için gerçekten ne anlamaya geldiğini söyleyecektir. Yani gerçekten kim olduğunuzu anlamak, cinsel kimliğinizi keşfetmek, biseksüelin ne anlama geldiğini anlamak istiyorsanız, cevaplar için kendi içinize bakmanızın zamanı gelmiş demektir.

Biseksüel Çiftler

Biseksüelliğe İlişkin Yanlış Yaklaşımlar

1. Biseksüel birisi kadınlara karşı %50 erkeklere karşı %50 cinsel yönelim sergiler.

Böyle bir şey söz konusu değildir. Hisler ve cinsel arzular yüzdelik dilime vurulamaz. Bazı bireyler bir cinsiyetten diğerine göre daha fazla etkilenebilir. Biseksüel bir kadın duygusal olarak kadınları arzularken cinsel olarak erkekleri arzulayabilir. Bisekseüel bir erkek cinsel olarak erkekleri arzularken duygusal olarak kadınları arzulayabilir. Dahası bir birey hiçbir cinsel yönelimi olmasa dahi duygusal açıdan kadın ya da erkekleri çekici bulabilir. Bu durum tamamen bireylerin kendisi ile ilişkilidir.

2. Karşı cinsten birisi ile ilişki yaşayan biseksüeller artık heteroseksüeldir.

Biseksüel bir bireyin karşı cinsle ilişki yaşaması onu heteroseksüel yapmadığı gibi hemcinsi ile yaşadığı ilişki de onu homoseksüel yapmaz. Yeni bir ilişki aşamasında, insanlar genellike artık bir taraf seçtiğinizi düşünür. Ancak durum bundan daha karmaşıktır. Bir kadınla evli olan bir adamın artık biseksüel olmadığını ya da bir erkekle ilişkisi olan bir kadının duygusal/cinsel açıdan artık bir kadını arzulamadığını kim söyleyebilir? Bunların cevabını ancak bireyin kendisi verecektir. Çünkü cinsel deneyimler ve duygular cinsel yönelimlerden bağımsız işleyen süreçlerdir.

3. Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu

Bazı bireylerin cinsel kimlikleri akıcıdır, yani süreç içinde değişebilir. Bireyler, başlangıçta biseksüel olduklarını fark etmeyebilir. Ancak zaman içinde kendisini keşfetmesiyle başlayan sürecin sonunda kendisini biseksüel olarak tanımlayabilir. Bu durum bireylerin sıkça karşılaştığı bir şeydir. Dahası utanılacak bir şey değildir.

Bazı bireyler ise kendilerini daima biseksüel olarak tanımlarken, artık öyle olmadıklarını fark edebilir. Kendilerini bu şekilde tanımlayan ama öyle olmadıklarını fark eden bir sürü insan vardır. Dolayısıyla bu durum, bireyin kendini keşfetme sürecine ilişkin bir durumdur. Önemli olan tek şey, bireyin kendisini anlamasıdır.