Öneriler:

İlk Cinsel Deneyim/İlişki

İlk Cinsel Deneyim/İlişki

İlk cinsel deneyim ya da cinsel ilişki herkes için farklıdır. Belki bazılarımız ilk ilişki sırasında heyecandan tir tir titredik belki bazılarımız heyecanını daha kontrollü yaşadı. Belki bazılarımız ne yapacağına dair bir fikir sahibi bile değilken bazılarımız -cinsel birleşme boyutuna varmasa da- öncesinde farklı cinsel tecrübeler edinmişti.

İlk cinsel deneyim sırasında heyecanlanmak, korkmak ya da normal görünmeye çalışmak son derece normal bir durumdur. Çünkü hepimiz ilk kez ne olacağını bilmediğimiz bir süreç yaşarken gerilir ya da durumu bir şekilde atlatmak için farklı refleksler geliştiririz. Hele söz konusu cinsellik olduğunda daha da belirsiz olan bu süreç bizi bir girdap içine sürükleyebilir. Toplumun tabuları, cinsellik mitleri, kulaktan dolma bilgiler, cinsellik eğitiminin yetersizlikleri gibi sebepler süreci daha da belirsiz kılmaktadır. İşte bu yazı, ilk kez cinsel deneyim/ilişki yaşayacak kişiler için birtakım tavsiyeler içermekle birlikte ilk cinsel deneyim hakkında merak edilen soruları yanıtlamayı amaçlamaktadır.

İlk cinsel ilişkinin cinsel yaşamdaki en önemli belirleyici faktörlerden birisi olduğu, daha sonraki cinsel hayat için temel oluşturduğuna dair görüşler partnerlerin daha fazla kaygılanmasına ve ilk cinsel ilişki için çok büyük beklentiler içerisine girmelerine sebep olmaktadır. Bu algı, yıkılması gereken algılardan birisidir. Çünkü hiç deneyiminizin olmadığı bir konu hakkında “mükemmel” olmaya çalışmak hiç yüzme bilmeden olimpiyatlara katılıp altın madalya kazanma hayali kurmak ile eşdeğerdir. Bu bakımdan ilk cinsel deneyimin mükemmel ve unutulmaz olacağını düşünmek en yaygın ama bir o kadar ya doğruluk payı olmayan efsanelerden birisidir. Porno endüstrisi, filmlerde ilk cinsel deneyimlerini yaşayan bireylerin yüzlerine yansıyan mutluluk ifadeleri, ayakları yerden kesilen ya da bulutların üzerinde süzülen bireyleri görmek bizde ister istemez yanlış bir algı oluşturmaktadır. Çünkü gerçekte bizi bekleyen, tam da bunun tersi bir durumdur. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kadınların %85’i, ilk cinsel deneyimlerini hayal kırıklığı şeklinde ifade etmektedir.

İlk cinsel deneyim/ilişki nasıl olmalıdır?

İlk cinsel deneyimin nasıl olacağı, partnerlerin birbirlerine olan yaklaşımları ile yakından ilişkilidir. Partnerlerin kendilerini cinsel birleşmeye şartlamamalıdır. Partnerlerden birisi cinsel birliktelik yaşamak istemiyorsa ya da kendisini cinsel birleşmeye hazır hissetmiyorsa partnerler cinsel birleşme dışında farklı cinsel tatmin yolları denemelidir. Çünkü partneriniz gerginse veya kendisini hazır hissetmiyorsa, muhtemelen ilk cinsel ilişki için doğru zamanda değilsiniz demektir. Fakat bu gerginliğin hatta korkunun bazı sebepleri mevcuttur.

İlk cinsel ilişki mutlaka çok ağrılı ya da acılı olur

İlk cinsel ilişkilerinin mutlaka çok ağrılı ya da acılı olacağını düşünen kadınların kendilerini gergin hissetmeleri son derece normaldir. Cinsel ilişki yaşamanın ağrılı ya da acılı olacağını düşünen kadınlar genellikle cinsel ilişki yaşamayı katlanmak zorunda hissettikleri bir şeymiş gibi görmektedir. Ayrıca ilk cinsel ilişki esnasında kızlık zarının yırtılmasından dolayı çok acı duyacağını, vajinasından oluk oluk kan akacağını, vajinasının parçalanacağını düşünen ve etrafındaki kadınlardan da bu tarz hikayeler dinlemiş bir kadının cinsel deneyim yaşamaktan korkması doğal karşılanmalıdır. Fakat ilk cinsel ilişkinin acı veren bir deneyim ile sonuçlanacağı düşünüldüğü takdirde kendinizi böyle olacağına şartlandırmış olursunuz. Bu durum uyarılmama ya da orgazm olamama durumu gibi sorunlara dönüşmektedir.

Cinsel ilişki yaşamadan önce yapılması gereken en önemli şey partnerlerin birbirlerini rahatlatmasıdır. Partnerler, zihinlerini bu tarz terdirginlik verici düşüncelerden arındırmalıdır. İlk cinsel ilişki illa çok ağrılı ya da acılı olmak zorunda değildir. Çünkü kızlık zarı, ince ve esnek bir yapıya sahiptir. Zaten herhangi bir cinsel rahatsızlığa sahip olmadığınız sürece, vücudunuz kendisini cinsel birleşmeye hazırlayacaktır. Yapılaması gereken bir başka şey ise ön sevişme sürecini uzun tutmak olmalıdır. Bu sayede vajinanın kayganlığını artıracak ve cinsel birleşme esnasında yaşanacağı düşünülen acı azalacaktır. Bu yüzden sadece bedeninizi dinleyin ve zevk almaya odaklanın.

Ataerkil düzenin cinsel ilişkiye bakış açısı

Ataerkil toplum düzeni, erkeklerin evlilik öncesi cinsel ilişki yaşamalarına, pek çok kadınla birlikte olmalarına olumlu yaklaşırken, kadınların evlilik öncesi cinsel ilişki yaşamalarını olumsuzlar. Bu durum, pek çok kadının evlenmeden önce cinsel ilişki yaşarken gergin olmasının en temel sebeplerinden birisidir. Bakire kadınların da cinselliği toplumsal bir tabu olarak görmesi, ilk gece korkusu ile yakından ilişkilidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi cinsel ilişkiyi acılı bir deneyim olarak gören kadın, evlendiği halde cinsel ilişkiye giremeyebilir. Dahası, vaijinusmus gibi cinsel sorunlarla karşılaşabilir.

Ataerkil toplumun baskısı erkekleri serbest kılıyor gibi görünse dahi erkekler için farklı baskıları üretmektedir. Bir erkek ancak ‘milli’ olmayı yani ilk kez cinsel ilişkiyi deneyimlediği takdirde gerçek bir erkek olarak görülmektedir. Bu yüzden tıpkı kadınlar gibi erkekler de ilk cinsel ilişkiye yönelik birtakım korkular yaşarlar. Cinsel haz almaktan ziyade sadece “skor”a indirgenen cinsel yaşam, erkeklerin kadınlara karşı tavrını etkilemektedir. Kadınlar, sahip olunması gereken, erkeğin gücünü ve erkek olduğunu kanıtlaması gereken objeler olarak görülmektedir. Çünkü ataerkil kültür, zihinlere bu şekilde sızmaktadır. Dolayısıyla, ilk cinsel ilişkinin erkekler için erkekliğe giriş niteliği taşıması ve skor kaygısı, erkeklerin en büyük endişe kaynaklarını oluşturmaktadır.

İlk cinsel birlikteliğini gerdek gecesi yaşayacak olan erkekler içinse başarılı olup olmamak ya da kendisini ispatlamak zorundaymış gibi düşünmek en temel endişe kaynaklarından biridir. Bu endişe ve stres hali ise erkeklerde sertleşme sorununa ya da erken boşalma gibi durumlara sebep olabilir. Cinsel ilişkinin bir stres haline dönüşmesi ise erkeklerin özgüvenlerini yitirmeleri ile sonuçlanabilir.

İlk cinsel ilişkide kanama mutlaka olur mu?

İlk cinsel deneyim esnasında kan gelmez ise kadın bakire değildir gibi bir algı söz konusudur. Bekaret olarak adlandırılan kızlık zarı kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir yapıdadır. Bazı kadınlarda kızlık zarı hiç olmayabilir, bazıları elastik olarak adlandırılan bir zara sahip olabilir ve bu zar doğum esnasında yırtılabilir. Değişken olan başka bir durum ise zarın yapısının kalınlığıdır. Bu yüzden cinsel ilişki esnasında kanama olmayabilir ve bu durum zarın yapısından kaynaklanmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre kadınların neredeyse yarısına yakın bir kısmında, ilk cinsel deneyim esnasında kanama olmamaktadır. Ayrıca kanama olması durumunda da abartıldığı kadar kan gelmemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kızlık zarı yırtılmasından sonraki süreçtir. Kadınlar, kızlık zarı yırtıldıktan 2 ya da 3 gün sonra cinsel ilişkiye girilmelidir.

Yataktaki Partnerler

https://flo.health/menstrual-cycle/sex/sex-and-relationships/first-time-sex

İlk cinsel ilişkide erkek nasıl davranmalı?

İlk cinsel ilişkide erkekler, yukarıda da değinildiği üzere ataerkil kültürün dayatmalarından uzak durmalıdır. Cinsel ilişkiyi skor ya da başarı odaklı görmek yerine cinsel tatmine odaklanmalıdır. Erkekler, partnerlerine yumuşak davranmalıdır. Özellikler partnerleri ilk kez cinsel deneyim yaşayacak ise zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Partnerinin kendisini iyi ve hazır hissetmesini beklemelidir. Bu noktada erkekler, kadınların doğasının farklı olduğunu kabul ederse partnerini rahatlatması ve cinsel ilişkiye hazırlaması daha kolay olacaktır.

İlk cinsel ilişkide kadın nasıl davranmalı?

İlk cinsel ilişkide kadınlar, partnerlerine cinsel ilişki için hazır olup olmadıklarını söylemelidir. Eğer gerginlik ya da korku hissederse bunu söylemekten çekinmemelidir. Çünkü ağrı ya da acı duyma korkusuyla kendisini kasması daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu yüzden kadınlar, ön sevişmede kontrolü üstlenmelidir. Böylelikle vajina ıslanacak ve cinsel birleşme düşünülenden daha rahat gerçekleşecektir.

Birbirine bakan kadın ve erkek figürü

https://www.healthline.com/health/back-sex

İlk cinsel ilişkide dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar

Cinsellik ve cinsel hazlar üzerine konuşmak, partnerler arasında tabu olmaktan çıkmalıdır. Böylece, partnerler ilk cinsel ilişki konusundaki korkularını aşabildikleri gibi cinsellikten beklentilerini paylaşma imkanı bulabilirler. Sonrasında partnerler, cinsel birliktelik için uygun ve rahat bir mekan seçmelidir. Çünkü evli olmayan çiftlerin seçtikleri mekanda yaşadıkları “yakalanma korkusu” yaşayacakları deneyimin kötü sonuçlanmasına sebep olabilir. Rahat bir mekan seçildikten sonra partnerler başarıya değil cinsel deneyimden alacakları hazza odaklanmalıdır. Cinsellikten alınacak hazzın artması ve cinsel yolla bulaşacak hastalıklardan korunmak için partnerler mutlaka cinsel ilişki esnasında korunmalıdır.

Güvenli Seks

https://www.123rf.com/clipart-vector/lovers_sex.html?alttext=1&orderby=2&sti=o6gktwgsf8b1zsqeoo|

İlk cinsel deneyimde doğru pozisyon seçimi

İlk cinsel deneyimde doğru pozisyon seçimi de dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Böylelikle ilk cinsel deneyimi seksi, romantik dahası tutkulu hale getirmek mümkündür. Burada paylaşacağımız seks pozisyonları, ilk deneyiminizi daha keyifli hale getirebilir.

1. Misyoner

En temel pozisyonlardan birisi olan misyoner pozisyonu, seks pozisyonları arasında ilk cinsel deneyim için en uygun olan pozisyonlardan birisidir. Bu pozisyonda kadın yatağa bacaklarını hafifçe açarak uzanır. Erkek ise kadının bacakları arasında girerek cinsel birleşmeyi gerçekleştirir. Misyoner pozisyonu fazla tecrübe gerektirmeyen bir pozisyon olduğu için ilk cinsel deneyim için çiftler bu pozisyonu kolaylıkla deneyebilirler.

Misyoner Seks Pozisyonu

https://www.cosmopolitan.com/sex-love/positions/news/g5949/first-time-sex-positions/

2. Cowgirl

En temel seks pozisyonlarından bir diğeri ise Cowgirl pozisyonudur. Bu pozisyonda kadın üstte erkek ise alttadır. Bu pozisyonda çiftlerin her ikisi de aktif olabilirler. Dolayısıyla kontrol kadında olabileceği gibi erkekte de olabilir. Misyoner pozisyonunda olduğu gibi partnerlerin yüz yüze bakıyor olmaları ilk cinsel deneyim açısından önemlidir.

Cowgirl Seks Pozisyonu

https://www.bustle.com/p/cowgirl-is-the-best-sex-position-to-try-in-march-2018-8339164

3- Spoonful

Kaşık pozisyonu olarak da bilinen bu pozisyon da tıpkı misyoner ve Cowgirl gibi ilk cinsel ilişki için en uygun pozisyonlardan birisidir. Bu pozisyonda kadın ve erkek yan yana uzanırlar. Erkek kadına arkadan sarılarak cinsel birleşmeyi sağlar. Spoonful pozisyonu, ilk kez cinsel ilişki yaşayacak kişilerin güvende hissetmesi için harika bir pozisyondur.

Spoonful Kaşık Seks Pozisyonu

https://dugun.com/tavsiye-ve-ipucu-kosesi/gerdek-gecesi-pozisyonlari-2015

Kapak Fotoğrafı: https://www.cosmopolitan.com/sex-love/positions/news/g5949/first-time-sex-positions/